Így válassz profi desszertfotóst- útmutató cukrászoknak akik szintet lépnének!

2025.05.08

Ha itt vagy, és olvasod ezt a blogot, akkor biztosan motoszkál a fejedben az a gondolat, hogy fel kellene hagynod egy fárasztó nap után a telefonos fotók készítésével, és egy profira kellene bíznod a fotózást. Ez egy jó ötlet, és csak támogatni tudlak benne! Viszont szinte biztos vagyok, hogy most jön a következő gondolat... Na de melyik fotóst válasszam? Biztos, hogy ő jó képeket fog készíteni? Nem lesz ráfizetés? Mi lesz ha nem tudom használni majd a képeket? 

Ezekre a kérdésekre adok választ ebben a blog bejegyzésben, és bízom benne, hogy a végére már tisztábban fogod látni, hogy merre is indulj ha profi gasztrofotóst keresel. Vágjunk is bele!


A mai vizuális világban egy szépen elkészített torta vagy elegáns desszert sem fogja elnyerni a megérdemelt figyelmet, ha nem megfelelő minőségű fotók kísérik. Cukrászként pontosan tudod, mennyi időt, energiát és szakmai tudást igényel egy-egy alkotás. De vajon ugyanilyen igényességgel örökítjük meg ezeket a finomságokat? Az első és leggyakoribb kérdés amit mindenki feltesz magának amikor fotós választás előtt áll a következő: 

MIÉRT ÉRI MEG PROFI FOTÓSHOZ FORDULNI? 

  • Egy profi fotós, tudatosan játszik a fénnyel, színekkel, és kompozícióval, hogy a desszert íze szinte átjöjjön a képen.

Ha elfogadjuk ha nem, ma már a vizualitás a digitális világ valutája! A megrendelőid, vásárlóid vendégeid, leggyakrabban a Social Media és egyéb online felületeiden tájékozódnak a vállalkozásodról, ezért az első benyomás 90%-ban vizuális. Azok a képek fogják megfogni a leendő ügyfeleket, vagy esetleg elriasztani amik a Feed-ben/Story-ban, hirdetésben szerepelnek. A közösségi médiában a másodperc törtrésze alatt döntenek: görgetnek tovább, vagy megállnak a képednél.  Ha nem a kellő hozzáértéssel készülnek a fotóid, akkor (főleg kezdő vállalkozásnál) nehéz dolgod lesz...

  • Jobb elérés, több rendelés. 

Egyik visszatérő ügyfelemnél a fotók frissítése után 40%-kal nőtt a rendelések száma, pusztán a képek miatt. Még soha nem kóstolták a termékét, és úgymond vakon rendeltek. Marketinges körökben ismert, hogy a jó fotó bizony elad. Nagyban növeli a vásárlási hajlandóságot. És ami talán még ennél is fontosabb hosszú távon az az, hogy kiemel a versenytársak közül. 

  • Hitelesség és szakmaiság. A profi fotók segítenek üzenni: "Ez nem csak egy szép desszert, ebben szaktudás elhivatottság, és odaadás van."

Bízhatsz abban ha egy gasztrofotóshoz fordulsz, akkor tudja mit kell tenni, annak érdekében, hogy tökéletes képek szülessenek. Tudja, hogy mit érdemes a desszerten a fókuszba helyezni, mit célszerű inkább elrejteni. Milyen szögek állnak a legjobban az ételeknek, és hogy milyen kiegészítőket tegyen a képre a lehető legjobb hatás érdekében. A fénykép nem a véletlen műve, hanem egy jól felépített alkotás. 

  • Időt és energiát spórolsz 

Nem kell neked azzal töltened az időt hogy megtanuld amit egy gasztrofotós már tud. Ugye ott nem ér véget a munka, hogy lefotózzuk az ételt, és kész is vagyunk. Ha igazán jó képeket szeretnénk, akkor bizony utómunkázni kell. Vannak esetek amikor egyszerű színkorrekciókat és expozíciós érték korrekciókat kell végrehajtani a képen, de akadnak olyan esetek amikor haladó PS munkával jár egy kép tökéletesítése. Gondolom mennyi kedved van ilyenekhez, egy esküvői torta elkészítése után... 


  • Nem kiadás, hanem megtérülő befektetés

Egyetlen jól sikerült kép, akár több tízezer forintnyi megrendelést is behozhat. A fotókat újra és újra felhasználhatod, menük, kampányok, és más projektekhez. A profi fotó olyan mint egy jó plakát az ajtón. beszél helyetted!


MIRE FIGYELJ A FOTÓS KIVÁLASZTÁSAKOR?

  • Van-e kifejezetten gasztrofotós tapasztalata?

Nem minden fotós tud ételeket is fotózni.  Az ételfotózás egy külön terület a fotográfián belül amihez gyakorlat és kreativitás extrán szükséges. A textúra, a fények, és az étvágygerjesztő hatás megörökítése külön szakértelmet igényel. Nézd meg szerepelnek-e gasztrofotók a portfólió képei között...- ne elégedj meg azzal, hogy szépek a képei. 

  • Illik-e hozzád az ő fotózási stílusa? 

Természetesen, egy profi fotósnak az a dolga, hogy igazodjon a vállalkozásod stílusához. Hogy minden képben téged, a márkádat, és a látás módod hozza le. Viszont azt figyelembe kell venned neked is, hogy minden fotósnak van saját egyedi stílusa amit viszont nem tehetsz semmissé. Ezt viszi magával, hiszen ez az ami őt is képviseli. Általában a két stílus találkozásából lesz a tökéletes projekt. Engedni kell mindkét oldalnak, a végeredmény sikeressége érdekében. 


  • Kommunikáció, együttműködés, rugalmasság

Attól a pillanattól, hogy kapcsolatba lépsz a fotóssal egészen addig, hogy megkapod a képeket, rengeteg kommunikáció zajlik le köztetek. A konzultációtól kezdve a fotózás megtervezésén és kivitelezésén át a képek átadásáig mindent meg fogtok beszélni. Semmi nem maradhat a levegőbe, hiszen akkor a fotózás közbe, vagy rosszabb esetben utána derül ki, hogy elmaradt valami. Ezért a fotósnak és neked megrendelőnek is nagyon közlékenynek és informatívnak kell lenned. Figyelj a fotós kérdéseire és mindenképp kérdezz vissza is. Figyeld meg milyen gyorsan reagál, mennyi a válaszadási idő. Kitér-e a kérdések elől, vagy tisztán és őszintén beszél veled, a megvalósítandó dolgokról. Fontos, hogy  egy hullámhosszon legyetek mert ez a kommunikáció sok mindenre kihat majd a közös munka alkalmával. Emlékezz:  jó kommunikáció = nyugodt fotózás = jobb eredmény.

  •  Technikai háttér és styling-képesség

Természetesen a megfelelő fotóstechnikai háttér elengedhetetlen a munkához. Viszont az, hogy kinek milyen kelléktára van az már változó lehet. Akik igazán profin művelik a gasztrofotózást, azoknak rengeteg saját, egyedi kiegészítője, háttere, textíliája, evőeszköze van erre a célra. Amennyiben a fotós tudja ezeket mind biztosítani, abban az esetben rossz kezekben már nem igazán lehetsz. Továbbá szükséges némi styling-képesség is, hogy vizuális történetalkotás menjen végbe, ne pedig csak egy exponálás. Habár az ételfotózás és a food-stylist szakma kéz a kézben járnak, gyakran két külön ember van erre a feladatra. 


  •  Átlátható árak és felhasználási jogok

Ez a kérdés sem elhanyagolható, hiszen bármilyen szép és kreatív is ez a szakma, igenis van anyagi és jogi oldala a dolognak amik bizony odafigyelést igényelnek, Különösen személyre szabott árajánlatok esetén tisztázd le, hogy pontosan mi van az árban, és mi az ami nem tartozik már bele. Arra is mindig térj ki, hogy egészen pontosan mennyi képet fogsz megkapni, és milyen formátumban? A felhasználás jellegét is érdemes tisztába tenni, hiszen nem mindegy, hogy a Facebook-ra vagy egy óriás plakátra szeretnéd a fotókat kitenni. Ezen utóbbi nagyban befolyásolhatja az árakat.

  • Szimpátia és bizalom

Ide tartozik még az a tény is, hogy elengedhetetlen, hogy szimpatikusak legyetek egymásnak. Érezned kell, hogy a fotósod megérti a munkádat és át fogja tudni adni a képeken azt amit Te képviselsz a vállalkozásodban! Ha megvan ez a szimpátia akkor jó helyen vagy.  Ez egyfajta garancia arra, hogy szívvel-lélekkel dolgozik majd a képeiden.

MENNYI AZ ANNYI? 

A fotózás, soha nem tartozott az olcsó szolgáltatások közé. Elég tág skálán mozognak az árak. A fotósok általában csomagajánlatokat állítanak össze, hogy minél egyszerűbben és gyorsabban tudj választani. Az ilyen csomagoknak nagyon átláthatónak kell lennie és egyértelműen meghatározzák mi az amit elvárhatsz egy fotózás során.

Megéri? Határozottan igen! - Egyetlen jól megkomponált fotó több forgalmat hozhat, mint egy tucat gyenge minőségű kép. Azt viszont hozzá kell tenni, hogy a megtérülés mértéke nagyban függ a felhasználás módjától, és minőségétől, de ez már nem a fotós hatásköre. Egy minőségi fotósorozat hónapokra előre feltöltheti a naptáradat.

"Képzeld, ma kaptam egy 250 db-os bonbon rendelést, pusztán a képek alapján! Azt mondták, hogy a képek alapján biztosan nagyon finom lehet" - Egy elégedett cukrász ügyfél üzenete

Tehát amikor a fizetés és csomagárakhoz érsz, és azon gondolkodsz hogy kiadj-e azért annyi pénzt, hogy valaki "megnyomjon egy gombot"...akkor azért ezeket is jó ha figyelembe veszed! Ha jól használod a fotókat, akkor nem csak a fotós keres pénzt a képekkel hanem Te is - hiszen ez a cél!


Összefoglalva, ha már megérlelted magadban a gondolatot, hogy ideje a művészetnek kijáró fényben bemutatni a desszertjeidet, akkor kezd a megfelelő fotóspartner kiválasztásával. Amikor konzultáltok gondolj a fent olvasottakra. A profi fotózás nem luxus. Befektetés. Ami megtérül – nem csak a rendelésekben, hanem abban is, ahogy téged látnak a megrendelőid.